LINK : X |
F e j l é c
Az első benyomásom a fejlécről, hogy túl piros. E szín árnyalataiban fest minden a képen: az emberek, a textúrák, a képek. Nekem sohasem tetszettek az olyan fejlécek, amiben a domináló szín szó szerint megszínezi a környezetét. Lehet egy fejléc pirosas árnyalatú, de legalább az emberek ne tűnjenek úgy, mintha kigyulladtak volna.
Aztán. Ez az elmosásos png-fejléc veszélyes, mert néha nem úgy sikerül az éles vonalak levágása, ahogy mi azt elképzeltük. Itt van erre a példa. Nem azt mondom, hogy szörnyű, de így nem tükrözi azt az érzetet, hogy beleillik a sablonba, a környezetbe. Darabos lett bal oldalon az elmosás. Az ablakot (remélem, hogy tényleg az) ábrázoló kép kiugrik a fejlécből, mert alatta már jön a feketeség. Az említett textúra alá egy másikat kellett volna még elhelyezni, hogy kiadja egy normális fejléc alakját.
A cím sem igazán szépíti az összahatást. A történethez nem nagyon illik a "Vissza a múltba" felirat betűtípusa - ehhez a fajtához jobban passzolna a "Kedves Naplóm" blogcím. Remélem érted, mire célzok. A betűtípusod nem elég komoly. Az alatta lévő, "az igaz szerelemért" felirat már jobb valamennyivel.
Összességében láttam már jóval rosszabb fejlécet is, de bőven lenne mit javítani ezen a munkán is.
D e s i g n
Akkor vágjunk bele.
A sablonról nem mondanék semmit, hiszen egy úgymond átlagos, deviantart-ról lementett sablon (amit illene kiírni a modulsávba, hiszen valaki sokat dolgozott vele). Az átalakítás viszont már nehézkésre sikerült, el is mondom, hogy miért.
A modulokkal vannak problémák. Először is, a sorrend. Így lenne helyes, és logikus:
- Fülszöveg
- Menü *
- Információ
- Könyvként
- Feliratkozás *
- Chat
- Statisztika *
- Archívum (múlt) *
- Cserék *
- Profil
Amint láthatod, vannak csillaggal megjelölt pontok. Ennek oka az, hogy azokkal probléma van, és le is fogom írni. Haladjunk sorban.
A menüpontokban helyesírési hiba van. A "díjak" szót egy j-vel írjuk, nem kettővel. Ez sajnos nagyon szembetűnő, és nem állja meg a helyét egy blogon. Pláne, ha az történetes. Valamint nem értem, néhány cím után miért írtál kettőspontot. Azok nem kellenek oda, töröld őket ki.
A feliratkozás modul címe Obserwatorzy. Hm. A sablon készítője természetesen anyanyelvén címezte a moduljait, de ezt nem feltétlenül kéne így is hagyni egy magyar blogon, aminek semmi köze a lengyelekhez.
A statisztika modulnak valamilyen okból kifolyólag az Eltelt napok száma nevet adtad. Ez a szám nem a napok múlását jelzi feléd, hanem azt, hogy hányszor nyitották meg a blogot. Lehet, hogy ezt még nem tudtad, de nem baj, mert most már legalább világossá vált számodra.
A 'Múlt' címen futó modulod tulajdonképpen a blogarchívumot helyettesíti - de miért? Van egy menüpontod, amiben linkelve vannak a fejezetek, és az pontosan ugyanezt a célt szolgálja. Felesleges.
Végül a cserékkel zárnám a sort. Először azt hittem, a bitokos valami fantasy szereplő, ami a te képzeleted szüleménye és köze van a sztorihoz. Később jöttem rá, hogy csak kihagytál egy r betűt. Pótold.
Azt hiszem, ennyit tudnék mondani a blog külsejéről. Ja, és a modulok szövegének betűméretét nyugodtan vedd kisebbre, úgy sokkal jobban fog mutatni.
T ö r t é n e t
A prológusodról rögtön az jutott eszembe, hogy rövid. Terjedelme annyi, mint a fülszövegé, és körülbelül annyit is árul el. A prológus azt a célt szolgálja, hogy kicsit bővebben, de nem túl hosszan bevezessen téged a történet hangulatába, így rá tudj hangolódni a további eseményekre. Itt ez nem jelenik meg, nem hozott lázba, nem éreztette velem a sztori mivoltát. Nem tudtunk meg igazából semmi olyat, ami miatt úgy éreznénk, hogy azonnal akarjuk az első fejezetet. Nem izgalmas. Csupán olan, mintha egy könyv hátuljáról leszedtük volna a rövid tartalmat és kedvcsinálót. De ez sajnos nem prológus, hanem fülszöveg. Annak viszont jó.
A történet eleje kissé darabos és unalmas, csupa tőmondatokból áll. Elmesélted a bulit, meg szót ejtettél kicsit a barátjairól. Az első fejezet végén említed, hogy innentől lesz érdekes a történet. Belevetettem magam a további fejezetekbe, és bevallom, nem is olyan rossz. Jó kis vintage történet, el tudnám képzelni sorozatban is. Egyediségét tekintve nem mondanám annyira egyedinek, hiszen vannak még időutazós történetek - de nehéz olyat alkotni, amiből ne fordulna elő mégegy. És ez nem mehet az olvasók rovására, hiszen hányan rajongnak a rosszfiús
Tehát a sztori egész jó, nekem tetszik. Jól vezeted az eseményeket, bár néha kicsit unalmasnak hat, azért nem fogok a piros x-re kattintani. Szóval, egy feliratkozás jár neked, mert elnyerte a tetszésemet, és kíváncsian várom a fejleményeket.
F o g a l m a z á s és h e l y e s í r á s
Néhány hibatípust rendszeresen elkövetsz (főleg a történet elején), és most ezekre szeretném igazából felhívni a figyelmedet.
A személyes névmásokat mindig nagybetűkkel írod. Én, Te, Ő stb. Ez így nem igazán felel meg a szabályoknak, és nem is helyes, mert nem tulajdonnavekről írsz.
Gyakori a vesszőprobléma. Sokszor kihagyod őket, egy összetett mondatot képes vagy ledarálni mondatközi írásjel nélkül. Ezen az segíthet, ha sokat olvasol, mert akkor már automatikusabban fogod érezni, hol kell vesszőt írni a történet során.
A kérdőjelekkel is hadilábon állsz. Gyakran felkiáltójelet vagy pontot írsz helyette, és ez így nem jó. Akár költői kérdés, akár nem, kérdőjellel kell írni minden effajta mondattípust.
Utoljára pedig a párbeszédeket hagytam. Ne kezdd a gondolatjel utáni szót nagybetűvel! Mutatnék erre egy példát, hogy világosabbnak tűnjön az egész.
(Random mondatok következnek, nem idézek)
- Szia! - köszöntem, majd odafutottam hozzá.
Ez az egyik lehetőség. A gondolatjelet egy ige követi, amivel kifejezed a megszólalásod körülményeit. Például mondtam, szóltam, kiáltottam, köszöntem etc.
Aztán van a másik:
- Szia! - Köszönésemet azonnali válasz követte.
Itt már nem a kifejezés a lényeg, hanem egy következő mondat, ami a megszólalást követte. Erre is csak azt tudom mondani, hogy sok olvasással ez is reflexszerűbbé válik, és nem kell megmagyarázás ahhoz, hogy ezt megértsd.
Ezenkívül nincs más mondanivalóm.
További jó blogolást:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése